Tekstų kūrimas, redagavimas ir straipsnių rašymas dirbant sau: 5 didžiausiai iššūkiai

Visų pirma pradėkime nuo to, kas yra freelanceris. Lietuviški šio anglų k. žodžio atitikmenys – laisvai samdomas darbuotojas arba nepriklausomas ekspertas. Aš freelancerį apibūdinčiau tiesiog kaip dirbantį savarankiškai, vieno darbdavio, tipinės darbo sutarties neturintį paslaugų teikėją. Beje, šį žodį naudoja ir teatralai.  Beje, terminas „laisvai samdomas“ po vieno draugų pašmaikštavimo irgi nebeatrodo toks jau patrauklus, o pasakai freelanceris, ir visiems viskas aišku.

Savarankiškai dirbantis asmuo yra lyg žmogus-orkestras: pats ieško užsakovų, atlieka įvairias jo kompetencijas atitinkančias užduotis, užsiima buhalterijos reikaliukais ir galybe kitų dalykų. (Prakutę, daug užsakymų turintys freelanceriai, tiesa, dažnai turi pagalbininkų). Plačiau apie freelancerius, o ir kitus meistrus bei pameistrius galite paskaityti čia.

Lietuvoje šiuo metu yra apie 150 tūkst. laisvai samdomų specialistų, ir visų jų kelias anaiptol ne rožėm klotas. Mes neturime kolegų, neturime darbdavio apmokamų atostogų, dalies kitų socialinių garantijų, tačiau mums šiokiadieniais nebūtina kažkur kelti kojos iš namų (nebent patys to norime) ir dalytis stalu su kokiu kolega (nebent su katinu). 

Taigi, apie didžiausius iššūkius freelancinant

Tekstų kūrimas ir nepastovumas

Norint tapti sėkmingu freelanceriu ir „prasimušti“, reikia sunkiai dirbti. Tikrai neslėpsiu, buvo itin sudėtingų situacijų, kai teko dirbti ir šeimai atostogaujant, ir naktimis, ir net iš ligoninės.

Vieną mėnesį gali turėti tiek darbų, kad smegenys kone ištinsta, o nuo kompiuterio pakyli lyg zombis iš filmo „Gyvųjų numirėlių naktis“. Tačiau gali pasitaikyti ir tokių savaičių, kad gali drąsiai išvažiuoti į Zimbabvę, Hondūrą, o gal net išskristi į Mėnulį, namuose pamiršęs kompiuterį – klientai tavęs nepasiges. Tad koks oras Lietuvoje, toks ir tekstų rašytojo darbas – NE-PAS-TO-VUS.

O jei klientas užduotis siuntė pastaruosius 11 mėnesių, niekur nėra garantijos, kad jam tekstų kūrimo paslaugų reikės ir 12-ąjį.

Tekstų rašymas ir išgaravęs įkvėpimas

Būna, atsikeli pirmadienio ryte, darbų kalnas, o galva – tuščia lyg puodynė. Ir ką, tada eini įkvėpimo ieškoti – arba į šaldytuvą, arba į interneto platumas, arba užsikaiti jau n-tąjį virduliuką vildamasis, kad kava išsklaidys tą abejingumo/tingulio debesėlį. Pietums artėjant šiaip ne taip pavyksta susigaudyti mūzą.

Medžiojant įkvėpimo ugnelę dar prastesni reikalai buvo kokiais 2013–2014-aisiais: tada labai madingas buvo SEO straipsnių rašymas. Pamenu, gaudavau užsakymą parašyti kokius 50 unikalių straipsnių apie greituosius kreditus ar automobilių nuomą. Na, pavykdavo, ir visai neblogai.

Dabar, kai noriu, kad įkvėpimas neapleistų, tiesiog renkuosi artimesnes ar patinkančias temas.

Tekstų rašytojai ir konkurencija

Kokioj „Facebook’o“ grupėj radęs labai patrauklų darbo pasiūlymą, turi greitai reaguoti ir susisiekti bet gerai pasukti galvą, kaip išsiskyrus iš kitų tekstų rašytojų būrelio. Tokiais atvejais jaučiuosi kaip ta žuvelė ežere, besipešanti dėl įmesto batono kąsnio.

Visai kita klientų grupė (tikri aukso grynuoliai) – nuolatiniai arba pagal rekomendacijas kreipęsi klientai. Jie ne tokie jautrūs kainoms, jie – lankstesni ir visada nusiteikę ilgiau palaukti tiek atsakymo, tiek užsakymo – nes jie supranta, kad gaus kokybiškai parašytą tekstą ar straipsnį.

Laiko planavimas dirbant tekstų kūrėja

Vienas didžiausių freelancerio kelyje pasitaikančių akmenėlių – tai laiko planavimas. Užuot rašęs tekstus, gali pradėti tvarkytis namus, išbėgti į parduotuvę, pavedžioti šunį ar išlėkti kavos su tądien laisvadienį turinčia drauge – pagundų daug. Bet atsispirti joms padeda aiški dienotvarkė. Pavyzdžiui, dirbate nuo 9 iki 18 val., dienos viduryje ~1,5 val. pietaujate, ilsitės, sportuojate, medituokite; taip pat padarote 2 kavos/arbatos pertraukėles ~11 ir ~16 val.

Pertraukėlių jokiu būdu neleiskite prie kompiuterio – jau geriau žingsniuokite pirmyn atgal po patalpą. Beje, kitos dienos užsakymus ir darbus reikėtų susidėlioti iš vakaro. Labai vertingų patarimų, kaip planuoti laiką ir dirbti sėkmingai, pateikia ir kiti freelanceriai.

Socialinio kontakto stoka

Freelanceriai (dažniausiai) neturi kolegų, su kuriais galėtų aptarti dienos naujienas, iššūkius darbe, taip pat įprastai dirba iš namų ar nedidelio nuomojamo kabineto. Augant laisvai samdomų specialistų rinkai, steigiamos ir bendradarbystės erdvės (angl. coworking), tačiau jos Lietuvoje dar nėra tokios populiarios, kaip svetur. Labai dažnai freelanceriai tekstų rašytojai dirba iš kavinių ir bibliotekų. Tai leidžia būti tarp žmonių, bet visgi nekompensuoja visaverčio bendravimo. Freelanceriui būtina rasti terpę, kurioje galėtų daugiau laiko praleisti tarp žmonių.  

Dirbdamas freelanceriu, automatiškai netenki ir darbo vakarėlių, kavos pertraukėlių ar pietų su kolegomis, mažiau verslo susitikimų ir kt. Pavyzdžiui, per daugiau nei 6 freelanceriavimo metus buvau vos keliuose susitikimuose su klientais, daugiausiai bendrauti visgi tenka el. paštu ir telefonu. Tad natūraliai ir gyvo bendravimo daug mažiau. Tad, dirbdamas savarankiškai, freelanceris atitrūksta nuo darbo rinkos, prastėja jo komunikaciniai įgūdžiai, gebėjimas reprezentuoti save visuomenėje ar darbo rinkoje. Tačiau visa tai atperka žinojimas, kad pats sau esi viršininkas, gali planuotis laiką kaip panorėjęs ir niekas tavęs negali atleisti iš darbo.

Jūsų tekstai verčia klientus nuobodžiauti?

Leiskite Jums padėti.

rasytojas

Kaip išsirinkti tekstų rašytoją?

Labai dažnai užsakovai, gavę tekstą, supranta, kad šitas literatūros šedevras – visiškai ne tai, ko jie tikėjosi. Radę patyrusį ir...
tekstu_rasymas

Tekstų ir straipsnių rašymas: kiek kainuoja šios paslaugos ir kas iš tiesų lemia kainą?

Vienas pirmųjų klausimų, kurį užduoda tekstų rašymo paslaugomis besidomintys klientai, yra „kiek kainuoja tekstai?“. Labai dažnai į tokį klausimą norisi...
svetainiu_turinys

10 auksinių taisyklių rašant tekstus interneto svetainėms

Šiuo metu interneto erdvėje gyvuoja apie 2 mlrd. svetainių, o daugiau nei 3,5 mlrd. žmonių (maždaug pusė mūsų planetos gyventojų)...